2 Mart 2009 Pazartesi

Tokat Firmalar Forumlarında Yayınlanan Son Haber

200Tokat Mikrokredi Bürosu Pazartesi günü açılıyor

TOKAT - Mikrokredi Tokat Şubesi 27 Ekim pazartesi günü açılıyor. Açılış sebebiyle Atatürk kültür merkezinde bir toplantı gerçekleştirilecek. Toplantıda kadınlara mikro kredi uygulaması hakkında bilgiler verilecek. Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, açılışa Tokatlı kadınların özellikle katılmasını isteyerek, "Bu toplantı kadınlarımızın ufuklarını genişletecektir" dedi.
Tokat Valiliği ve İl Özel İdaresi ile yapılan protokol gereği, Tokat'ta yoksul kadınlara yönelik mikrokredi uygulaması protokolünün 16.07.2008 tarihinde imzalandığını belirten Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, uygulamada gelinen noktanın sevindirici olduğunu, Tokat Mikrokredi şubesinin resmi açılışı ile daha başarılı çalışmalara imza atılacağını söyledi.
Kadınların üretime katılması ve yoksullukla mücadele açısından Mikrokredi uygulamasının önemli bir işlev gördüğünü kaydeden Tokat Milletvekili Yüksel, "Tokat Mikrokredi Şubesi olarak Ağustos ayı başlangıcından bugüne kadar toplam 20 grup kabulü yapılmıştır ve 100 kadın üyemize kredi imkânı sağlanmıştır. Ağustos ve Eylül ayı içinde üyelerimizden toplam 95 kişiye 65 bin 200 YTL para dağıtımı yapılmıştır. Dağıtılan bu paranın 4 bin 68 YTL si haftalık ödemeler neticesinde geri dönmüştür. Dünyada devletleri yoksullukla mücadelede ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. AK Parti iktidarın amaçlarından birisi de yoksulluğun en aza indirilmesi ve kadınlarımızın üretime katılarak aile bütçelerine katkı sağlamasıdır. Tokat'ta uygulamaya koyduğumuz mikrokredi projesi bu konuda atılan adımlardan sadece birisidir" dedi.
MİKRO KREDİ NEDİR?
Mikro kredi; öncelikle aşırı yoksul kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarını sağlamak maksadıyla, kadınlara verilen küçük bir sermayeyi ifade eder.
Mikro kredi uygulamasında öncelik, aşırı yoksullardır. Halbuki ticari bankalarda ne kadar fazla paran ve teminatın varsa o kadar fazla önceliğin olur. Mikro kredi uygulamasında; teminat yok, kefalet yok, mahkeme ve icra takibi yoktur.
2005 ULUSLARARASI MİKRO KREDİ YILI
Birleşmiş Milletlerin Milenyum hedeflerinden bir tanesi de "yoksulluğun 2015 yılına kadar %50 azaltılmasıdır". Bu çerçevede, mikro kredi uygulaması yoksulluğun azaltılmasında en etkin metodolojilerden birisi olarak kabul edildiğinden, Birleşmiş Milletlerin Türkiye dahil 192 üyesi, 2005 yılını ULUSLARARASI MİKRO KREDİ YILI ilan etmiştir.

1 yorum:

  1. “Hafta sonunun 4'ünde kiralık bir mülk satın alma fırsatını yakaladım. Bay Lee hızlı yanıt verdi ve ilk kez kiralık bir mülk satın almak için kredi aldığım için, kredi sürecini yürütmeme yardımcı oldu. İyi ve nazik bir kredi veren Bay Lee ile çalışmak harika bir deneyimdi. Bir mülk satın almak veya işletme amacını finanse etmek için kredi aramaktan vazgeçerseniz, Bay Lee size bu tür bir süreçte yardımcı olabilir, burada ayrıntılarını WhatsApp + 1-989-394-3740. / 247officedept@gmail.com! "

    YanıtlaSil